V důsledku koronavirové pandemie musí obce a kraje v České republice počítat s propadem příjmů. Další, mnohem vážnější propad, hrozí v souvislosti s navrhovaným zrušením superhrubé mzdy. Jak se případný výpadek financování projeví v našem každodenním životě? Bude muset město omezit investiční akce, nebo dokonce služby, které běžně občanům poskytuje?

Podle Sdružení místních samospráv budou výpadky v příjmech Roudnice nad Labem v souvislosti se změnami v daňovém zatížení práce dosahovat až 19 milónů. Podle roudnického starosty Františka Padělka (Společně pro Roudnici) by celkový výpadek příjmů v roce 2021 oproti roku stávajícímu mohl dosahovat až 30 %, což by znamenalo až 90 miliónů.

"Jestli bude stačit naše úvaha o 30% nižším finančním rozpočtu, tak se nic z plánovaného rozpočtu škrtat nemusí. Jestli bude deficit větší, tak navrhneme zastupitelstvu města další kroky. Osobně si myslím, že k tomu nedojde, a když, tak minimálně," tvrdí starosta. Realistický výhled financí bude mít město, dle jeho slov, až na počátku příštího roku.

Podle místostarosty Jiřího Řezníčka (ANO2011) byl rozpočet připravován tak, že výše výdajů bude stejná jako v roce 2018, čímž by byl deficit vyrovnán. S ohledem na to, že se povinné výdaje od roku 2018 zvýšily (například náklady na mzdy), je jasné, že objem financí, který by zbýval na investice, by byl menší.

Senát Parlamentu České Republiky

Celou daňovou reformu má v současné chvíli v rukou Senát. Jak se k němu jednotliví senátoři postaví, není jasné. My jsme kontaktovali senátora zvoleného za náš obvod, starostu Litoměřic Ladislava Chlupáče (ODS), s dotazem, jaký má na daňové změny názor. Bohužel musíme konstatovat, že na naše dotazy nereagoval. Do současné chvíle je tedy velmi nejisté, jak bude financování obcí v příštích letech vypadat.

Mezi plánované investice, které by rada města ráda realizovala v příštím roce, patří podle vyjádření starosty Padělka například rozšíření 3. ZŠ, mateřských škol Školní a v Podluskách, zahájení projektu multifunkčního parku a rekonstrukce silnic. Rozpočet, který napoví, jak bude vypadat realita  pro příští rok, bude projednáván na prosincovém zastupitelstvu. To se uskuteční ve středu 9. prosince 2020 od 17.00 hodin v sálu školícího centra hotelu Koruna na náměstí Jana z Dražic. Zájemcům o toto téma doporučujeme nadále sledovat náš web. Budeme vás o vývoji celé situace informovat.